DARMOWA dostawa dla zamówień powyżej 300zł | 8,90 Najtańsza opcja dostawy | Infolinia 41 202 02 02
Jak położyć tapetę 0

Jak położyć tapetę?

Tapety wracają do łask. Często jednak wiele osób rozważa położenie w swoim domu nowoczesnej, wodo - oraz plamoodpornej tapety z nietuzinkowymi wzorami. Klasyczne kwiatki na papierowej rolce, czy gładkie tapety z tłoczonym wzorem odchodzą do lamusa - wypierają je zaś zupełnie nowoczesne tapety we wzory geometryczne, tapety ozdobne w duże kolorowe kwiaty, a także fototapety. Dzięki nowoczesnej technologii robienia zdjęć w super wysokiej rozdzielczości, nowoczesne fototapety cechują się wspaniałą jakością obrazu, który przedstawiają. Obraz ten z kolei tworzy piękną i niepowtarzalną ozdobę, często optycznie powiększając pomieszczenia i dodając im prawdziwie indywidualnego charakteru. Nie każdy jednak ma czas na zamówienie ekipy, niektórzy wpadają na pomysł zmiany wystroju spontanicznie, inni zaś nie lubią przepłacać. Warto zatem w pierwszej kolejności dowiedzieć się jak położyć tapetę.

 

Tapeta do konkretnego pomieszczenia

Jeśli chodzi o samo kładzenie tapety, w pierwszej kolejności należy zapoznać się jaką tapetę położyć w jakim pomieszczeniu, a także jak położyć tapetę stworzoną z poszczególnych materiałów. Choć tapety papierowe są najtańsze i najbardziej popularne, nie nadają się one do pomieszczeń wilgotnych, miejsc takich jak łazienka czy kuchnia. Również w pokoju dziecięcym mogą się one nie sprawdzić, ponieważ nie są odporne na ścieranie. Dodatkowo wymagają one smarowania klejem zarówno tapety jak i ściany. Tapety flizelinowe zaś posiadają dodatkową warstwę włókniny poliestrowej, przez co nie wymagają one smarowania klejem  ścian- w tym przypadku smaruje się wyłącznie tapetę. Jednymi z najbardziej odpornych i uniwersalnych tapet są z pewnością winylowe - te tapety wykonane są z materiału odpornego na wilgoć, zabrudzenia, zacieki czy zapachy. Te tapety można położyć w dowolnym pomieszczeniu i również nie wymagają smarowania ściany.

 

Tapeta jest łatwym i stosunkowo tanim sposobem na szybką zmianę wystroju pomieszczenia. Kiedy inwestujemy w zakup tapety nie trzeba martwić się też tym, że ściana pod nią na przykład ma kilka kolorów czy przebarwienia. Ściany pod tapetę dobrej jakości nie trzeba w specjalny sposób wyrównywać, czy wypełniać drobnych rys lub dziurek. Jak położyć tapetę, żeby była ładna, nie zwijała się, nie odklejała i dobrze przylegała do ściany? W pierwszej kolejności należy zaopatrzyć się w niezbędne narzędzia i produkty. 

 

Niezbędne materiały

Najważniejsza jest oczywiście sama tapeta, której ilość dopasować należy do metrażu jaki będzie tapetowany. Warto jednak zawsze kupić dodatkową jedną, lub dwie w przypadku dużych powierzchni, rolki tapety. Zapas ten pozwala nie tylko wybrnąć z sytuacji, w której kawałek tapety ulegnie zniszczeniu, ale także, kiedy pomiary były niedokładne, gdy ściana okazuje się krzywa, kiedy trudno dopasować wzór lub gdy musimy wykonać konieczne poprawki w trudno dostępnych miejscach. Aby położyć tapetę poza nią samą ogromnie ważny jest oczywiście również pędzel do kleju, gumowy wałek do wyrównywania tapety, odpowiednio dobrany do typu tapety klej, a także ostry nóż, nożyczki, drabina a także dwa wiadra i gąbki. Tyle, o ile narzędzia tnące, tapety i klej mają oczywiste przeznaczenia, tak wiadra mogą wzbudzić wątpliwość. Jedno wiadro jest akcesorium niezbędnym podczas rozrabiania kleju, drugie zaś potrzebne jest do wody - wodą i gąbka usuwa się ślady kleju z tapet.

 

Technika 

Jeśli chodzi o samą technikę, jak położyć tapetę, należy przede wszystkim pamiętać o odtłuszczeniu ściany. W przypadku tapet papierowych należy ściany również pokryć specjalnymi preparatami, a surowe ściany gipsowe - tynkiem. Nowoczesne tapety jednak wymagają coraz mniej tych działań. Następnie należy wyznaczyć na ścianie miejsca, w których kończyć się będą poszczególne pasy tapety. Linie te ułatwią jej kładzenie. Smarowanie klejem zaś powinno się rozpocząć od środka paska tapety i rozprowadzić klej równomiernie na brzegi. Kłaść tapetę należy od jednego brzegu pokoju do drugiego, dopasowując wzory na poszczególnych pasach. 

Komentarze do wpisu (0)

Newsletter
Podaj swój adres e-mail, jeżeli chcesz otrzymywać informacje o nowościach i promocjach.
do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl